News & Insights

Event Name "Two Days Training Course"
Date 15 August 2022 to 16 August 2022
Brief Description
Co-organized with the Association of Information Technology in Education Leaders, this project aims to increase young people's knowledge of cybersecurity and enhance their interest in cybersecurity technology. (Please find the winner list from below.)

Self Photos / Files - eDM_Youth_Project_11July2022

 

Competition Winner List (Listed in no particular order) :

Gold Award:

School:

Student name:

LST Ku Chiu Man Secondary School

Zhen Ching Ho

 

Silver Award:

School:

Student name:

SKH Bishop Mok Sau Tseng Secondary School

Yip Tsz Fung

PAOC Ka Chi Secondary School

Sheikh Zain Ahmad

S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School

Chan Ka Wing

Carmel Divine Grace Foundation Secondary School

Fan Yu Hin

 

Bronze Award:

School:

Student name:

Maryknoll Convent School (Secondary Section)

Wong Cheuk Ki

Mu Kuang English School

Chan Sing Wai

Shun Lee Catholic Secondary School

Tse Yiu Hang

HKUGA College

Yeung Tsun Wun

St. Mary's Canossian College

Yeung Man Yan

TWGHs C. Y. Ma Memorial College

Yeung Man Ho

United Christian College (Kowloon East)

Leung Hoi Ching

Buddhist Wong Wan Tin College

Chiu Ka Shan

 

Merit Award:

School:

Student name:

Chinese YMCA Secondary School

Pang Lok Him

Chinese YMCA Secondary School

Lam Siu Ping

Chinese YMCA College

Cheng Yin Tai

Yan Chai Hospital Tung Chi Ying Memorial Secondary School

Tai Kwok Ching

Po Leung Kuk Mrs Ma Kam Ming-Cheung Fook Sien College

Yeung Chun Wai

Po Leung Kuk Mrs Ma Kam Ming-Cheung Fook Sien College

Choi Tin Hei

PAOC Ka Chi Secondary School

Imran Irfan

PAOC Ka Chi Secondary School

Chim Hon Lam

United Christian College (Kowloon East)

Chan Wai Yan

Ho Yu College and Primary School sponsored by Sik Sik Yuen

Kwok Fung

St. Mary's Canossian College

Wong Lok Yi

ECF Saint Too Canaan College

Wong I Shun

ECF Saint Too Canaan College

Lau Ka Yu

ECF Saint Too Canaan College

Kpalma Essowazinam Ruth

Mu Kuang English School

Sze Kin Yam

Diocesan Boys' School

Lee Lok Yin

Evangel College

Yee Chi Yan

Evangel College

Cheung Ting Hong

Cognitio College (Kowloon)

Ng Wing Ho

TWGHs Sun Hoi Directors' College

Lau Ka Wing

TWGHs Sun Hoi Directors' College

Tse Tak Yin

TWGHs C. Y. Ma Memorial College

Tse Yuk Yan

TWGHs Mrs. Fung Wong Fung Ting College

Fong Ching Yee

Leung Shek Chee College

Wong Ching Tung

LST Ku Chiu Man Secondary School

Fong Yu Ki

HKUGA College

Choi Chi Yin

HKUGA College

Yip Wing Long

Munsang College (Hong Kong Island)

Zeng Chun Kit

Queen's College

Chan Wai Fung

Queen's College

Zheng De Ming

True Light Girls' College

Lam Ka Yi

Assembly Of God Hebron Secondary School

Yu On Ki

St. Peter's Secondary School

Yuen Ho Wai

St. Catharine's School for Girls

Sa Hiu

St. Catharine's School for Girls

Sze-To Ip Lam

S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School

Leung Chun Man

S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School

Yu Yan Tung

S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School

He Yujie

S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School

Chan Yat Long

St. Margaret's Co-educational English Secondary and Primary School

Tsang Yui Hin

Sing Yin Secondary School

Cheung Yik Fung

St. Joan of Arc Secondary School

Ong Ho Chuen

St. Joan of Arc Secondary School

Lee Ka Yi

Ying Wa College

Chan Pak Hang

Ying Wa College

Ma Hei Long

Cheung Sha Wan Catholic Secondary School

Cheung Hoi Leong

Shun Lee Catholic Secondary School

So Yuk Long

Shun Lee Catholic Secondary School

Lin Chi Kit

Aberdeen Baptist Lui Ming Choi College

Wong Wang Lik

Raimondi College

Wong Ho Nam